
Do subote, 30. listopada u Arheološkom muzeju u Zagrebu moguće je razgledati izložbu Arheološka baština novljanskog kraja.
Izložba je postavljena u suradnji Arheološkog muzeja u Zagrebu i Pučkog otvorenog učilišta Novska. Kroz pokretne nalaze, rekonstrukcije i tekstove po prvi je puta predstavljena arheološka baština ovoga zapadnoslavonskog grada i njegove okolice koja je do nedavno bila gotovo u potpunosti nepoznata stručnoj i široj javnosti.
Pojedini stariji nalazi iz Arheološkog muzeja u Zagrebu i Muzejske zbirke obitelji Sajko, kao i predmeti iz recentnih terenskih pregleda te istraživanja Crkve sv. Luke Evanđeliste u gradskom središtu koje je proveo Institut za arheologiju u Zagrebu, omogućili su rekonstrukciju povijesnog razvoja novljanskog kraja počevši od bakrenog doba pa sve do ranog novog vijeka. Pri tome se važnošću ističe nalaz brončanog zvona položenog uz pokojnika u grobu 1 u Crkvi sv. Luke Evanđeliste, datiranog u 15. st., na kojemu je urezan glagoljski natpis mariê mati bo(žiê). Natpis predstavlja izniman doprinos poznavanju glagoljaške tradicije na prostoru kasnosrednjovjekovne Slavonije koja je do sada poznata sa svega nekoliko spomenika. Izložbu prati katalog s tekstovima nekoliko autora (Juraj Belaj, Ivan Drnić, Antonio Džaja, Sebastian Stingl, Josip Zorić, Mateo Žagar) te predgovorom Marina Piletića, gradonačelnika Novske.